اخبار دفتر

چهل و یکمين كارگروه ملي مديريت پسماندها برگزار شد

چهل و یکمين كارگروه ملي مديريت پسماندها برگزار شد

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به برگزاری نزدیک به نیمی از جلسات کارگروه ملی مدیریت پسماند در دولت سیزدهم، از عزم جدی این دولت در موضوع مدیریت پسماند خبر داد.چهل و یکمین كارگروه ملي مديريت پسماندها روز چهارشنبه 30 فروردین ماه با حضور معاون رئيس جمهور و رياست سازمان حفاظت محيط زيست و نمایندگان دستگاه ها و سازمان های ذیربط برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در چهل و یکمین جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماند که در آستانه هفته زمین پاک برگزار شد، با اشاره به عزم جدی دولت سیزدهم در موضوع مدیریت پسماند، اظهار کرد: از سال 1384 که نخستین جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماند تشکیل شد تا پیش از آغاز به کار دولت سیزدهم، 22 جلسه کارگروه تشکیل شده بود اما در طول یکسال و نیم گذشته شاهد برگزاری 19 جلسه کارگروه با شرکت دستگاه های عضو هستیم.

وی با تاکید بر لزوم تعیین بازه زمانی برای اجرای مصوبات کارگروه ملی مدیریت پسماند، خاطرنشان کرد: آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی دارای اشکالاتی است که می بایست در اسرع وقت اصلاح شود.

معاون رییس جمهور با اشاره به آسیب های زیست محیطی استفاده مفرط از کیسه های پلاستیکی، گفت: ما نباید اجازه دهیم این کیسه ها بیش از این، منابع آب و خاک کشور را آلوده کنند و فضای شهرها و روستاهای ما را زشت جلوه دهند.

سلاجقه افزود: باید یک دستورالعمل برای لوله های تیپ و مالچ های پلاستیکی مورد استفاده در مزارع کشاورزی که پس از پایان کار رها می شوند، تهیه کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه بر اهمیت فرهنگسازی در کاهش استفاده از کیسه های پلاستیک در سطح جامعه تاکید و نقش صدا و سیما را در این زمینه بسیار مهم دانست.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: تمام اقداماتی که ما برای کاهش استفاده از پلاستیک انجام می دهیم چنانچه با استقبال مردم مواجه نشود، کارآیی لازم را نخواهند داشت.

سلاجقه در پایان با ابراز خوشحالی از حضور دستگاه های نظارتی در جلسات کارگروه ملی مدیریت پسماند، بر نقش ارزنده این دستگاه ها در تحقق تکالیف این کارگروه تاکید کرد.   

گفتنی است در این جلسه که با 3 دستور کار  ارایه آخرین تغییرات کنوانسیون بازل در خصوص پسماندهای پلاستیکی و لزوم اجرای آن توسط دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست، پیگیری مصوبه 37امین کارگروه ملی با موضوع اختصاص کد تعرفه برای مواد و کالاهای مشمول کنوانسیون های استکهلم و میناماتا توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران و نیز اعلام پیشرفت و برنامه های  دستگاه ها مبنی بر انجام وظایف محوله در آیین نامه کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی مصوب هیات دولت برگزار شد، اعضای حاضر، دیدگاه ها و پیشنهادهای خود را در خصوص دستور کار جلسه بیان کردند.    
بيشتر