اخبار دفتر

همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت دادگستری در بحث مدیریت پسماندها

همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت دادگستری در بحث مدیریت پسماندها

در دیدار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با وزیر دادگستری بر همکاری این دو دستگاه در موضوع مدیریت پسماندها تاکید شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه؛ معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دیدار با وزیر دادگستری که صبح امروز در محل این سازمان برگزار شد، با اشاره به اهمیت موضوع مدیریت پسماند در کشور، اظهار کرد: جلسه کارگروه ملی مدیریت پسماند به صورت ماهانه و با حضور دستگاه های عضو کارگروه در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بازیافت پسماند یک ارزش افزوده بالا ایجاد می کند، به تجربه موفق یک شرکت برای جمع آوری و تفکیک پسماند در مشهد مقدس اشاره کرد و آن را الگوی مناسبی برای کشور دانست.
به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست، بحث تفکیک از مبدا مهم ترین راهکار ساماندهی پسماندها در کشور است و این کار مانع از تخریب منابع آب و خاک و آلودگی محیط زیست می شود.
سلاجقه با اشاره به لزوم ساماندهی زباله گردها به ویژه کودکان کار، گفت: متاسفانه یک مافیای اقتصادی پشت این مساله وجود دارد و از این کودکان سواستفاده می کند. این موضوع دستمایه تبلیغات سوء دشمنان قرار گرفته است و باید هرچه سریعتر با آن برخورد شود.
همچنین امین حسین رحیمی؛ وزیر دادگستری در این دیدار با اشاره به وظیفه اصلی این وزارتخانه در برقراری ارتباط بین دولت، قوه قضاییه و مجلس، گفت: در کنار این وظیفه ذاتی، وزارت دادگستری مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در کشور است و یکی از موارد مطرح در این کنوانسیون، حقوق کودکان کار به شمار می آید. از آنجاکه بخش قابل توجهی از افراد زباله گرد را کودکان کار تشکیل می دهند، ما مصمم هستیم برای ساماندهی این موضوع به دستگاه های متولی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست کمک کنیم.
وی با بیان اینکه بحث زباله گردی علاوه بر اینکه چهره شهرها را مخدوش کرده است، وضعیت بهداشت و سلامت عمومی را هم تهدید می کند، تصریح کرد: یک مافیای اقتصادی قدرتمند پشت این قضیه است که به این تجارت سیاه دامن می زند.
وزیر دادگستری با تاکید بر ضرورت تفکیک از مبدا پسماند به عنوان راهکار اصلی مدیریت پسماندها، خاطرنشان کرد: ما باید برای ساماندهی پسماندهای عادی که مشکل اصلی کشور در این حوزه است، شهرداری ها را پای کار بیاوریم اما نقش نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست هم در این ارتباط بسیار مهم است.
در ادامه این نشست، مهدی خادم ثامنی؛ مدیرکل دفتر مدیریت پسماند به ارایه گزارشی در خصوص آخرین وضعیت مدیریت پسماندها در کشور پرداخت و گفت: سالانه 21 میلیون تن پسماند عادی، 150 هزار تن پسماند بیمارستانی، 8 میلیون تن پسماند ویژه و خطرناک، 35 میلیون تن پسماند صنعتی و 170 میلیون تن پسماند کشاورزی در کشور تولید می شود.
وی از به روزرسانی سامانه جامع مدیریت پسماند به صورت سالانه خبر داد و افزود: تمام نقل و انتقالات پسماندهای کشور به غیر از پسماند عادی از طریق این سامانه کنترل می شود.
مدیرکل دفتر مدیریت پسماند با انتقاد از فعالیت مراکز غیرمجاز بازیافت پسماند، خواستار همکاری شهرداری ها در توقف فعالیت این مراکز شد.
بيشتر